Szukając czarnych i białych łabędzi
Nie miejmy złudzeń, nie uda nam się przewidzieć wszystkiego. Poza scenariuszem bazowym powinniśmy pamiętać o możliwości wystąpienia nieoczekiwanych wstrząsów – pisze główny ekonomista Societe Generale.
Jarosław Janecki
Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia gospodarczego. Pozytywny scenariusz makroekonomiczny w przyszłym roku jest bardzo prawdopodobny. Skala ryzyk dla wzrostu PKB oraz inflacji jest jednak znacznie większa niż w poprzednich latach.
Scenariusz bazowy
Wzrost dynamiki PKB w Polsce o 3,7 proc. w tym roku oraz 3,6 proc. w przyszłym wydaje się scenariuszem bardzo prawdopodobnym. Podobnie przedstawia się konsensus rynkowy, który również wskazuje na zbliżone tempo wzrostu aktywności gospodarczej w tym i przyszłym roku.
Nieco niższa dynamika PKB w przyszłym roku może być efektem wyższej dynamiki importu, będącej wynikiem wzrostu krajowego popytu konsumpcyjnego. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć solidny wzrost konsumpcji indywidualnej. Wiąże się to z prawdopodobną realizacją przynajmniej części obietnic przedwyborczych. Obniżenie stawki VAT, wzrost płac w sektorze administracji publicznej oraz działania fiskalne skierowane do grupy podatników o mniejszych dochodach powinny wpłynąć na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta