Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy firmowy transport trzeba zgłosić

21 sierpnia 2015 | Prawo w biznesie | Rafał Langda

Aby przedsiębiorca mógł przewozić wyprodukowany przez siebie towar autem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, musi mieć odpowiednie zaświadczenie. Brak takiego dokumentu oznacza karę 8 tys. zł.

Wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na przewozach drogowych wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i licencji. Inaczej jest w przypadku firm, które nie świadczą usług przewozowych, ale muszą przewozić rzeczy lub swoich pracowników. Jest to wówczas niezarobkowy przewóz drogowy (przewóz na potrzeby własne) do którego wykonywania wystarczy posiadanie odpowiedniego zaświadczenia.

Przewóz na potrzeby własne to każdy nieodpłatny przejazd pojazdu po drogach publicznych (w kraju i po przekroczeniu granicy) z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Żeby móc mówić o tego rodzaju przewozie to:

- pojazd samochodowy używany do przewozu musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,

- firma musi legitymować się tytułem prawnym do pojazdu samochodowego.

Ponadto, żeby przejazd mógł być zakwalifikowany jako przejazd na potrzeby własne danej firmy, nie może to być zarobkowy przewóz turystyczny.

Natomiast żeby przewóz drogowy był tym na potrzeby własne w przypadku przejazdu auta załadowanego (firmowego), rzeczy przewożone powinny należeć do danego przedsiębiorcy lub być przez niego sprzedane, kupione lub wynajęte. Firmowym samochodem mogą również jechać ludzie lub rzeczy, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament