Czy VAT powiększa korzyść leasingodawcy
Korzyść finansującego pomniejszająca należne mu raty w razie wypowiedzenia umowy leasingu obejmuje cenę sprzedaży przedmiotu leasingu. Korzyścią nie jest podatek od towarów i usług zawarty w cenie i otrzymany przez finansującego w takim zakresie, w jakim zobowiązany jest on do jego odprowadzenia do urzędu skarbowego.
Wyrok Sądu Najwyższego z 18 lutego 2015 r., I CSK 64/14
Pozwany X zawarł z powódką dwie umowy leasingu ciągnika i naczepy. Na zabezpieczenie roszczeń wystawił i wydał powódce dwa weksle, za których zapłatę poręczyła pozwana Y. Pozwany nie regulował należności z umów, więc powódka rozwiązała je ze skutkiem natychmiastowym i zażądała ciągnika oraz naczepy, a także wypełniła weksle. Pozwani nie wykupili weksli i powódka wystąpiła do sądu. Po wydaniu nakazu zapłaty powódka ograniczyła powództwo w związku ze sprzedażą zwróconych przedmiotów leasingu o cenę sprzedaży netto (bez uwzględnienia kwoty VAT).
Sądy I i II instancji uznały takie działanie za nieprawidłowe. Na podstawie art. 70915 Kodeksu cywilnego do korzyści uzyskanych przez finansującego w wyniku wcześniejszego rozwiązania umowy, które pomniejszają jego należność z tytułu niezapłaconych rat, należy wartość odzyskanych przedmiotów leasingu odpowiadająca cenie ich sprzedaży. Zgodnie z art. 3 ustawy o cenach (obecnie ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług), w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu takim podatkiem. Skoro sprzedaż przedmiotów leasingu była obciążona VAT, to był on elementem ceny. Objęcie ceną towaru należności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta