Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boom zakupów RTV AGD

21 sierpnia 2015 | Ekonomia
Konsumenci ruszyli kupować nowe typy sprzętu
źródło: Rzeczpospolita
Konsumenci ruszyli kupować nowe typy sprzętu

Wydatki Polaków na sprzęt trwałego użytku rosną ponad dwa razy szybciej niż polski PKB. Pojawiło się kilka nowych kategorii bestsellerów.

piotr mazurkiewicz

Do końca czerwca 2015 r. wydatki na wszelkiego typu sprzęt elektroniczny w sieciach handlowych zwiększyły się o 7,8 proc., licząc rok do roku – wynika z raportu firmy Gfk, do którego dotarła „Rzeczpospolita". Rosły więc ponad dwa razy szybciej od polskiego PKB, który zyskał w pierwszym kwartale 3,6 proc., a w drugim o 3,3 proc., licząc rok do roku.

W ostatnich trzech latach sprzedaż szeroko pojętej elektroniki kulała: jeśli rosła, to minimalnie, zdarzały się znaczne spadki. Teraz motorem rynku pozostaje część tradycyjnego sprzętu, jak choćby AGD, które zyskało 9 proc. w przypadku dużego sprzętu i aż 17 proc. – małego.

Miernik koniunktury

Sprzedaż sprzętu elektronicznego, obejmującego obok tradycyjnego RTV AGD także komputery, sprzęt biurowy czy fotograficzny, pokazuje realną kondycję polskich gospodarstw domowych. Z reguły nie są to zakupy pierwszej potrzeby (choć stają się nimi np. w razie awarii lodówki), więc skoro konsumenci decydują się na ich zwiększanie, to znak, że mają wolna gotówkę i, co najważniejsze, chcą ją wydać.

– Ten rok obfituje w wiele ciekawych nowości sprzętowych, co również ma przełożenie na zainteresowanie konsumentów – mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik grupy Whirlpool w Polsce. – Użytkownicy są coraz lepiej wyedukowani i ich wybory zakupowe są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament