Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardziej elastyczni od bogatych

21 sierpnia 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Brak kapitału, nowoczesnych technologii 
i renomowanych marek musimy w Polsce nadrabiać silniejszą motywacją i większą mobilnością pracowników.

Jeremi Mordasewicz

 

Znaczna część związkowców, polityków i dziennikarzy domaga się zwiększenia stabilności zatrudnienia, ograniczenia stosowania umów-zleceń i o dzieło oraz umów na czas określony, które umożliwiają pracodawcom łatwą wymianę pracowników i elastyczną organizację pracy. Argumentują, że pracownicy potrzebują poczucia bezpieczeństwa, że nieregularne godziny pracy utrudniają godzenie funkcji zawodowych i rodzinnych, że przy dużej fluktuacji pracowników pracodawcy nie inwestują w ich kształcenie i jednocześnie nie mogą liczyć na ich lojalność, że na tle innych państw Unii Europejskiej stosujemy wyjątkowo dużo terminowych umów o pracę.

Stabilna praca ma swój koszt

Zdecydowana większość pracowników pragnie stałej, dobrze płatnej pracy w regularnych godzinach. Tyle że za taki komfort trzeba zapłacić wysoką cenę w postaci zmniejszenia konkurencyjności firm i wolniejszego wzrostu gospodarczego, a w rezultacie niższych wynagrodzeń i większego bezrobocia. Grecy, Portugalczycy, Hiszpanie czy Francuzi odczuli to na własnej skórze.

Zmieniając prawo regulujące rynek pracy, należy brać pod uwagę poziom rozwoju i charakterystykę naszej gospodarki. Wprowadzenie standardów jak w najbogatszych państwach świata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament