Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykreśl niedozwolone postanowienie umowne ze swojego regulaminu

21 sierpnia 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

ZAKAZANE KLAUZULE | Stosowanie zapisów, które mocą wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiły do specjalnego rejestru, może narazić firmę na zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów i grozić karą finansową.

Michał Kołtuniak

Chociaż stosowanie gotowych wzorców umów, ich ogólnych warunków albo regulaminów w stosunkach z konsumentami jest bardzo wygodne, to z drugiej strony obarczone pewnym ryzykiem. Istnieją bowiem przepisy, które wyraźnie wyłączają możliwość swobodnego kształtowania ich treści. A jest to związane z potrzebą ochrony tej strony, która w praktyce nie ma wpływu na zawartość podpisywanego kontraktu. O ile w stosunkach przedsiębiorca–przedsiębiorca decydująca jest zasada swobody umów i jeżeli firma podpisuje podsunięty jej wzorzec, nie czyniąc w nim żadnych zastrzeżeń, to jest to jej decyzja i nie może liczyć na żadną szczególną ochronę, tak w przypadku relacji firma–konsument jest inaczej.

Nawet gdy ten ostatni dobrowolnie podpisuje kontrakt, to w określonych przypadkach nie będzie musiał go wykonać (całości lub częściej w odniesieniu do konkretnych zapisów). Tak właśnie będzie, gdy przedsiębiorca przygotuje umowę (wzorzec, regulamin), nie przestrzegając pewnych podstawowych zasad w tym zakresie. A o jakie reguły chodzi?

Musi być doręczony

Przepisy dotyczące stosowania wzorców umownych i zasad związanych z ich stosowaniem zawarte są w kodeksie cywilnym. O możliwości ich używania mówi art. 384, zgodnie z którym ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament