Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W konkubinacie trudniej o spadek

21 sierpnia 2015 | Prawo | Iwona Mazurkiewicz

Jeszcze za życia musimy zadbać o to, by partner lub partnerka mogli dziedziczyć po naszej śmierci.

Sytuacja prawna związków partnerskich jest nieporównywalnie trudniejsza niż w tradycyjnym modelu rodziny. Konkubinat nie jest instytucją prawną. A to oznacza, że partner osoby żyjącej w konkubinacie nie będzie po niej dziedziczył ustawowo.

Jedynym sposobem, aby dostał jakąkolwiek część spadku, jest sporządzenie testamentu. W przeciwnym razie cały spadek trafi w ręce osób, które po zmarłym dziedziczyłyby na mocy ustawy.

Ostatnia wola

Przepisy prawa cywilnego ustanawiają, że jeśli jedna z osób tworzących związek partnerski umrze bez pozostawienia testamentu, w którym może zadecydować, kto i w jakim zakresie powołany zostanie do spadku po niej, zastosowanie znajdą reguły dziedziczenia ustawowego. Konkubinat jest związkiem faktycznym i obojętnym dla prawa, w efekcie partner (konkubent) nie jest powołany do dziedziczenia po zmarłym partnerze.

Są jednak rozwiązania, które pomogą przekazać po śmierci majątek partnerowi. Skuteczną metodą jest sporządzenie testamentu.

Istnieją też inne rozwiązania prawa spadkowego, które również można wykorzystać w związkach nieformalnych. Ich wadą jest to, że nie przyniosą oczekiwanego efektu w postaci skutecznego zabezpieczenia majątku partnerów po śmierci jednego z nich.

Rozrządzenia testamentowe mogą mieć różny charakter. Do typowych trzeba zaliczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament