Transfer usług w pakiecie z załogą
PROCEDURA | W przypadku przejęcia części zakładu pracy nie ma konieczności nabycia majątku od poprzednika. Wystarczą sami pracownicy.
Wiele firm, chcąc skoncentrować się na głównej działalności, część zadań przekazuje podmiotom zewnętrznym. W takiej sytuacji pracownicy muszą się liczyć z rozwiązaniem umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Szef z łatwością obroni swoją decyzję w sądzie.
Racjonalizacja wydatków
Sąd Najwyższy w wyroku z 12 lipca 2001 r. w sprawie I PKN 541/00 stwierdził, że powierzenie przez pracodawcę dotychczasowych obowiązków głównego księgowego, sprowadzających się do obsługi rachunkowej przedsiębiorstwa, osobie wykonującej te zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, stanowi likwidację stanowiska pracy. W uzasadnieniu tego orzeczenia SN wskazał, że nie jest uprawnione twierdzenie, że likwidacja stanowiska pracy nie ma miejsca, gdy zadania przypisane do tego stanowiska nadal są przez pracodawcę realizowane. Pracodawca ma prawo dążyć do racjonalizacji zatrudnienia, stosując różnorodne jej metody, stosownie do swoich potrzeb. Jedną z nich jest powierzenie wykonywania niektórych zadań osobom lub innym podmiotom niepowiązanym z przedsiębiorcą stosunkiem pracy. Dotyczy to zwłaszcza zadań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta