Jak się skutecznie dogadać przy użyciu środków komunikacji elektronicznej
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Jeżeli przedsiębiorca nie dopełnił ustawowych obowiązków informacyjnych, wówczas konsument nie jest związany umową lub zamówieniem.
Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (ustawa) określa obowiązki przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem oraz zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Obowiązuje ona zasadniczo od 25 grudnia 2014 r. i jest wynikiem implementacji do prawa polskiego dyrektywy parlamentu europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów. Założeniem tej dyrektywy jest jak najpełniejsza, jednolita na obszarze UE, ochrona konsumenta.
Niezapisane e-treści cyfrowe
Zawężając bardzo szeroki zakres zastosowania ustawy o prawach konsumentów jedynie do zawierania umów dotyczących dostarczania treści cyfrowych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, należy w pierwszej kolejności je zdefiniować. Otóż treść cyfrowa to dane wytwarzane i dostarczane w postaci cyfrowej.
Z kolei do środków komunikacji elektronicznej zalicza się sieci komputerowe, internet, sms, pocztę elektroniczną, komunikatory internetowe, wideokonferencje w internecie lub organizowaną w oparciu o rozwiązania w chmurze. Środkami komunikacji elektronicznej nie są materialne nośniki informacji, takie jak płyta CD, DVD, pendrive.
W przypadku dostarczenia treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, konsument może wyrazić zgodę na spełnienie świadczenia przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta