Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokurent może zostać ukarany za niegospodarność w spółce

21 sierpnia 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

PRAWO KARNE GOSPODARCZE | Wyrządzenie spółce szkody majątkowej stanowi przestępstwo, za które grozi nawet pięć lat więzienia. Podszywanie się pod prokurenta osób, które faktycznie zarządzają przedsiębiorstwem, nie zwalnia 
z odpowiedzialności za to przestępstwo.

Nieuczciwe prowadzenie spraw firmy może doprowadzić do poważnych strat finansowych nie tylko podmiot gospodarczy, ale także jego kontrahentów. Między innymi z tego powodu oraz w celu zagwarantowania prawidłowego funkcjonowania obrotu gospodarczego karalne są zachowania wyrządzające podmiotom gospodarczym szkody majątkowe.

Zgodnie z art. 296 § 1 kodeksu karnego za tzw. niegospodarność grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli jednak sprawca wyrządza podmiotowi gospodarczemu szkodę w wielkich rozmiarach – powyżej 1 mln zł - to grozi mu jeszcze surowsza odpowiedzialność – od roku nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Nie każdy może zostać ukarany

Odpowiedzialność za tego typu przestępcze zachowania mogą ponieść jedynie ściśle określone osoby. Przestępstwo to ma bowiem charakter indywidualny, co w praktyce oznacza, że nie każdy może trafić do więzienia za wyrządzenie spółce szkody. Odpowiedzialność taka grozi jedynie osobom zobowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi przedsiębiorstwa na podstawie przepisu prawnego, decyzji organu lub umowy. Oznacza to prowadzenie całości albo części interesów przedsiębiorstwa, z prawem do samodzielnego podejmowania istotnych decyzji dotyczących jego majątku. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 30 października 2013 r. (II KK 81/2013) sam fakt możliwości jakiegokolwiek wpływania na decyzje podejmowane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament