Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik ma szczególnie czuwać nad powierzonymi dobrami

21 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Anna Rogowska

UMOWY | Szefowi nie wolno wystawić weksla gwarancyjnego jako środka ochrony roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez etatowca w mieniu firmowym. Wykluczają to przepisy kodeksu pracy.

- Czy pracodawca może żądać od pracownika podpisania zobowiązania, że w razie szkody zapłaci odpowiednią kwotę? – pyta czytelnik.

Nie.

Zatrudnieni ponoszą zarówno odpowiedzialność dyscyplinarną, porządkową, jak i materialną. Tę ostatnią możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy ogólnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone pracodawcy, a druga wiąże się ze szczególnym obciążeniem etatowca za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się.

Trzeba naprawić

Z odpowiedzialnością materialną na zasadach ogólnych mamy do czynienia w każdym przypadku, gdy pracownik wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych ze swojej winy wyrządzi pracodawcy szkodę. Konsekwencje dla etatowca zależą od rodzaju winy i jej stopnia. Co do zasady podwładny odpowiada za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Jeżeli podwładny uszkodził np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10223

Wydanie: 10223

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament