Co z dywidendą w przypadku likwidacji spółki
W okresie likwidacji spółki z o.o. do czasu spłaty jej zobowiązań nie jest dopuszczalne dokonywanie wypłat dywidendy, także wtedy, gdy uchwała o podziale zysku została podjęta przed otwarciem likwidacji.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 18 czerwca 2015 r., III CZP 31/15.
Powód wystąpił przeciwko spółce z o.o. w likwidacji o zapłatę z tytułu dywidendy za cztery lata uchwalonej przez zgromadzenie wspólników pozwanej, ale powodowi niewypłaconej.
Sąd okręgowy oddalił powództwo, uznając, że na przeszkodzie wypłaty dywidendy stanął zakaz wyrażony w art. 275 § 2 kodeksu spółek handlowych, według którego po otwarciu likwidacji spółki z o.o. nie można wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku, dopóki nie zostaną spłacone wszystkie zobowiązania spółki.
W toku rozpoznawania apelacji powoda sąd apelacyjny rozważał m.in. zagadnienie dotyczące zakresu zastosowania zakazu wyrażonego w art. 275 § 2 k.s.h. w kwestii wypłaty wspólnikowi dywidendy uchwalonej przed otwarciem likwidacji spółki z o.o., ale żądanej przez niego do wypłaty już w czasie trwania procedury likwidacji spółki.
Sąd apelacyjny wystąpił do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie m.in. zagadnienia prawnego: czy postępowanie likwidacyjne spółki z o.o. stanowi przeszkodę w uwzględnieniu przez sąd roszczenia wspólnika o wypłatę dywidendy powstałego w wyniku uchwały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta