Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie odszkodowanie za straty

02 października 2015 | Prawo w biznesie | Mateusz Tomicki
Mateusz Tomicki
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Mateusz Tomicki

Uzyskanie przez przedsiębiorcę godziwych pieniędzy za przejętą nieruchomość pod budowę drogi może być sporym wyzwaniem. Jak je uzyskać?

Jest wiele czynników, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji. Jednym z nich jest lokalizacja nieruchomości oraz jej przeznaczenie. Bywa też, że realizacja przedsięwzięcia wymaga geodezyjnego podziału nieruchomości, np. w celu zapewnienia dojazdu. Nieruchomość inwestycyjna jest wówczas w części przeznaczana pod budowę drogi publicznej, co wynika zazwyczaj z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Konsekwencją decyzji podziałowej wydzielającej działkę pod drogę publiczną jest często automatyczne wywłaszczenie fragmentu nieruchomości, a tym samym konieczność zmiany parametrów inwestycji. Konstytucja oraz ustawy przewidują odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, w tym za wydzieloną część nieruchomości przeznaczoną pod drogę publiczną. W praktyce jednak uzyskanie godziwego odszkodowania za przejętą nieruchomość może być sporym wyzwaniem.

Cena historyczna

Kwota odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną na podstawie decyzji podziałowych powinna odpowiadać wartości rynkowej wywłaszczonej nieruchomości. Mogłoby się wydawać, że przedsiębiorca, który nabył grunt pod budowę np. centrum handlowego, może liczyć na odszkodowanie za teren przeznaczony następnie pod drogę publiczną w kwocie zbliżonej do ceny, jaką zapłacił za grunt. W praktyce bywa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10259

Wydanie: 10259

Spis treści
Zamów abonament