Powrót na stanowisko bez dawnej pensji
WOKANDA | Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 2015 r. (I PK 152/14) uznał, że w przypadku wypowiedzenia zmieniającego dopuszczalne jest dochodzenie przez pracownika przywrócenia jedynie niektórych warunków pracy lub płacy, które zostały zmienione na jego niekorzyść, jeśli nie stoi to w sprzeczności z art. 45 § 2 k.p. (niemożliwość lub niecelowość przywrócenia).
To pierwsze tego typu orzeczenie, w związku z czym warto się bliżej przyjrzeć jego uzasadnieniu.
Bez wskazania kryteriów
Powódka, w sprawie której zapadł ten wyrok, była zatrudniona na stanowisku starszej stewardesy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca wręczył jej wypowiedzenie warunków pracy i płacy w części dotyczącej miejsca wykonywania pracy, stanowiska pracy i wynagrodzenia.
Sąd I instancji uznał, że wypowiedzenie zmieniające było niezgodne z prawem, zwłaszcza ze względu na brak wskazania kryterium doboru, którym posłużył się pracodawca, zmieniając na niekorzyść warunki zatrudnienia akurat powódce.
Jednocześnie oddalił roszczenie o przywrócenie do pracy, zasądzając jedynie na rzecz pracownicy odszkodowanie. Uzasadnił to okolicznością, że nie może przywrócić miejsca wykonywania pracy, ponieważ baza personelu pokładowego, które to miejsce było wskazane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta