Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwołanie dyspozycji na piśmie i z wyprzedzeniem

02 października 2015 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka

FORMALNOŚCI | Pismo pracownika o wycofaniu prośby, aby przelewać jego pobory na inne konto, jest dla szefa wiążące od chwili, kiedy dotarło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.

Sebastian Kryczka

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wynikających ze stosunku pracy jest regularna i terminowa wypłata wynagrodzenia za pracę. Stanowi to jeden z zasadniczych elementów umowy. Wysokość pensji ustala się na podstawie rodzaju świadczonej pracy oraz kwalifikacji pracownika.

Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść prawa do niego na inną osobę. Wszelkie dyspozycje w tym zakresie (zarówno ustne, jak i pisemne) nie są wiążące dla pracodawcy.

Dostaje zarabiający

Choć co do zasady wynagrodzenie wypłaca się osobie, która wykonuje pracę, dopuszczalne jest pobieranie go przez kogoś innego. Pod warunkiem że wynika to np. z układu zbiorowego pracy lub taka jest wola pracownika wyrażona w formie pisemnej.

Zgodnie z kodeksem pracy wynagrodzenie należy wypłacać w gotówce przynajmniej raz w miesiącu do rąk pracownika. Zasadą jest, że następuje to z dołu – po ustaleniu pełnej wysokości, nie później niż do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Pracownik ma prawo zdecydować, żeby przekazywać pobory np. na rachunek bankowy lub za pośrednictwem przekazu pocztowego. Wolno mu też zlecić przekazanie ich innej osobie.

Dla kolegi lub krewnego

Powszechne przepisy prawa pracy nie regulują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10259

Wydanie: 10259

Spis treści
Zamów abonament