Jeśli zasiłek, to bez niani
ZUS nie dofinansuje usług opiekunki matce korzystającej z urlopu macierzyńskiego. Na to wsparcie nie można też liczyć, łącząc pracę z urlopem rodzicielskim. Od 2016 r. będzie można wrócić do pracy na pół etatu i przekazać część urlopu babci.
Do września 2013 r. świeżo upieczone mamy, które ponownie zaszły w ciążę, mogły zatrudniać nianię, za którą składki płacił ZUS. Często korzystały z tego kobiety w zagrożonej ciąży. Teraz matki mają kłopot z pogodzeniem konieczności odpoczynku z opieką nad noworodkiem. Od dwóch lat obowiązują bowiem przepisy uniemożliwiające im uzyskanie pomocy z budżetu państwa.
Teoretycznie „państwową" nianię może zatrudnić każdy rodzic, którego dziecko ukończyło 20. tydzień życia. Podstawą jest umowa uaktywniająca.
Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1457 ze zm.; dalej: ustawa o opiece) przewiduje jednak wiele wykluczeń. Jedno z nich obowiązuje od września 2013 r. Nie pozwala dopłacić do niani osobom, które przebywają na urlopie wychowawczym lub pobierają zasiłek macierzyński (art. 51 ustawy o opiece). To pierwsze zwykle nie budzi zastrzeżeń....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta