Rozpędza się rynek fuzji i przejęć
Inwestorzy narzekają na ryzyko polityczne, ale transakcji wciąż przybywa. Znacząco rośnie aktywność funduszy private equity.
katarzyna kucharczyk
W Europie Środkowo-Wschodniej w I półroczu 2015 r. zawarto 237 transakcji o łącznej wartości 14,5 mld euro. Polska okazała się jednym z bardziej aktywnych rynków w regionie z 58 transakcjami wartymi w sumie 3,4 mld euro (wobec 4,5 mld euro w całym 2014 r.) – wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię CMS we współpracy z Mergermarket.
Z kolei w całej Europie wartość transakcji sięgnęła 418 mld euro i była najwyższa od ośmiu lat.
Ciekawy koniec roku
Eksperci podkreślają, że inwestorzy w coraz mniejszym stopniu patrzą na Europę Środkowo-Wschodnią jako na region homogeniczny. Swoją uwagę kierują raczej ku wybranym rynkom. Widać, że Polska jest dla nich ciekawą opcją. W I półroczu liczba transakcji zrealizowanych w naszym kraju wzrosła o 7 proc. Ale prawdziwy boom dopiero przed nami.
– W najbliższych kwartałach można się spodziewać, że PGNiG będzie przejmować sieci ciepłownicze, ponoć Enea rozważa przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego, Kruk planuje zakup udziałów w spółce Presco Investments S.à r.l, a Best zainwestuje w akcje Kredyt Inkaso – mówi Marta Kotwis, ekspertka z firmy Fordata.
Analitycy z CMS komentują, że wartość transakcji w Europie wprawdzie jest najwyższa od szczytu hossy w 2007 r., ale jednocześnie przestrzegają przed hurraoptymizmem. Ryzyko polityczne i zawirowania na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta