Odpady można zamieniać na energię
Oczyszczalnie ścieków są u nas w niewielkim stopniu wykorzystywane do produkcji energii, ale są miasta, które mają w tej dziedzinie sukcesy.
Agnieszka Łakoma
W Polsce instalacje do produkcji energii i ciepła ma tylko około 10 proc. z działających ponad 4 tys. oczyszczalni – szacuje Rafał Lipiński, prezes Seen Holding. Jego zdaniem technologia sprzyja kolejnym inwestycjom, a dodatkowe możliwości ich realizacji stwarza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który oferuje dofinansowanie.
– Źródłem powstania zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła jest biogaz oraz wysuszone osady pościekowe, czyli paliwo alternatywne. Biogaz produkuje się w blisko połowie funkcjonujących oczyszczalni – mówi Rafał Lipiński.
Do tej pory na nowoczesne oczyszczalnie z produkcją energii decydowały się samorządy w aglomeracjach, ale także w miastach średniej wielkości, takich jak Nowy Sącz czy Siemiatycze. Są też przykłady współpracy w tym zakresie kilku samorządów, choćby Kalisza, Gołuchowa i Nowych Skalmierzyc. Utworzona przez nie Spółka Wodno-Ściekowa Prosna jest właścicielem grupowej oczyszczalni ścieków w Kucharach w gminie Gołuchów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta