Populistyczne zagranie przedwyborcze
Przygotowane przez kancelarię prezydenta uzasadnienie do projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny jest rażąco nierzetelne. Nie dostarcza argumentów za wejściem ustawy w życie.
Wiktor Wojciechowski
Wbrew temu co twierdzą autorzy projektu, skala rzeczywistego bezrobocia wśród osób w wieku przedemerytalnym w Polsce od 2013 r. systematycznie się obniża. W uzasadnieniu napisano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wśród osób w wieku 60 lat i więcej wzrosła o 8,5 proc. w 2015 r. w porównaniu z 2014 r., a w 2014 r. aż o 15 proc. w porównaniu z 2013 r. Te przyrosty nie dotyczą jednak zmian stopy bezrobocia rejestrowanego, ale liczby zarejestrowanych bezrobotnych. To spora różnica w sytuacji rosnącej aktywności zawodowej osób starszych.
W ten sposób próbowano wywołać fałszywe wrażenie, jakoby podwyższanie wieku emerytalnego masowo podbijało stopę bezrobocia w najstarszych rocznikach. A jest dokładnie przeciwnie.
Zacznijmy od tego, że GUS nie publikuje oficjalnie danych o stopie bezrobocia rejestrowanego osób w wieku 60 lat i więcej. Regularnie podaje jednak wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), które przedstawiają bardziej wiarygodny obraz rynku pracy niż dane z pośredniaków. BAEL wlicza do bezrobotnych tylko te osoby, które autentycznie szukają pracy i są gotowe ją podjąć. To pozwala wykluczyć pseudobezrobotnych, czyli tych którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta