Unia energetyczna i polski węgiel
Do jesieni 2016 r. Komisja Europejska ma zakończyć większość prac związanych z budową unii energetycznej w Europie – zapowiedział w Sopocie Maroš Šefčovič, wiceszef Komisji Europejskiej.
Spory budzi tradycyjnie przyszłość polskich elektrowni węglowych. – Wycieki w transporcie gazu są groźniejsze niż CO2 z węgla – oponował Jerzy Buzek, b. szef Parlamentu Europejskiego.
Sprawa przyszłości energetyki opartej na węglu to jeden z ważniejszych sporów, jakie Polska toczy w Brukseli. Z powodu emisji CO2 Komisja domaga się modernizacji, a najlepiej ograniczenia tego sektora w powstającej unii energetycznej. Choć w KE zdają sobie sprawę z rozbieżności między prawem krajów do samostanowienia a unijnymi zobowiązaniami.
– Z jednej strony mamy kwestię poszanowania suwerenności narodowej, a z drugiej poszanowania umów na najwyższym szczeblu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta