Prawa dla pokrzywdzonego przedsiębiorcy
Od lipca proces karny toczy się według nowych zasad. Pokrzywdzeni mają wiele nowych praw, ale też obowiązków. Bez ich znajomości wygranie sądowej batalii może być znacznie utrudnione.
Od 1 lipca tego roku zmieniły się zasady prowadzenia postępowań karnych. Powinni pamiętać o tym szczególnie przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą zabronionych zachowań swoich pracowników czy kontrahentów. A takich osób wcale nie jest mało. Policyjne statystyki pokazują, że w latach 2003–2014 liczba stwierdzonych przestępstw gospodarczych pozostawała na zbliżonym poziomie i w skali roku oscylowała wokół 150 tys. Rekordowy był jednak rok ubiegły, w którym stwierdzono aż 163 080 przestępstw gospodarczych >patrz ramka. W każdej takiej sprawie przynajmniej jedna osoba czy firma jest pokrzywdzona. Do tego dochodzi wiele innych przestępstw, które nie mieszczą się w tych statystykach, jak choćby zwykłe oszustwa czy przestępstwa nakierowane na bezprawne pozyskanie czy przetworzenie firmowych danych.
Przedsiębiorcy, którzy zostali pokrzywdzeni przestępstwem, czy też osoby reprezentujące interesy pokrzywdzonych spółek powinni zapoznać się z nowymi uprawnieniami, ale i obowiązkami, jakie na nich ciążą. Bez ich znajomości wygranie jakiejkolwiek sądowej batalii może być utrudnione. Tym bardziej że od początku lipca postępowania przed sądem mają być bardziej kontradyktoryjne, co wymaga większej aktywności stron procesu.
Można korzystać z usług pełnomocnika
Przede wszystkim pokrzywdzony ma prawo do korzystania z pomocy wybranego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta