Bogate zbiory i stan modernizacji
Muzeum Narodowe w Szczecinie jest największą instytucją kultury Pomorza Zachodniego.
Jego zbiory liczą 150 tys. obiektów. Co roku muzeum odwiedza 120 tys. gości.
– Chcemy stworzyć centrum sztuki europejskiej i światowej, kontynuując tradycję założycieli muzeum i łącząc trzy komponenty: sztukę regionu, narodową i globalną. Zbudowaliśmy muzeum, które ma unikatowe zbiory – mówi „Rzeczpospolitej" dyrektor Lech Karwowski.
Szczecińskie Muzeum Narodowe chlubi się najobszerniejszymi w Polsce zbiorami kultur pozaeuropejskich: z Afryki, Ameryki i Oceanii, którym początek dały obiekty przywożone przed wojną z niemieckich kolonii w Afryce i na wyspach Pacyfiku. Kolekcja ta rozrosła się do 36 tys. eksponatów po wojnie dzięki licznym wyprawom naukowym.
Niezwykle cenne są także zabytki sztuki pomorskiej od średniowiecza do baroku, wśród nich romańskie kapitele z Kołbacza, wczesnogotycki krucyfiks z Kamienia Pomorskiego czy światowej klasy zespół klejnotów i strojów książąt pomorskich z XVI–XVII wieku, złotego wieku sztuki pomorskiej, wydobyty w 1946 roku ze szczecińskiej krypty grobowej Gryfitów.
W zbiorach malarstwa europejskiego są cenne dzieła sztuki dawnej, m.in. portret księcia Filipa I Lucasa Cranacha Młodszego, a także bogaty wybór malarstwa XIX–XX wieku, zarówno artystów niemieckich, jak i polskich. Współczesność zaś reprezentują głównie artyści krajów bałtyckich, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta