Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezydent muzyki elektro

23 października 2015 | Kultura | Jacek Cieślak
Jean-Michel Jarre jest uważany  za ojca chrzestnego muzyki elektronicznej. Chociaż grał już w latach 60., jego karierę rozpoczął album „Oxygene”  z 1976 roku. Francuz należy do najbardziej popularnych zagranicznych artystów  w Polsce. Jeden z jego wielkich koncertów odbył się  w Stoczni Gdańskiej  i został wydany jako „Live from Gdańsk” (2005).  Na świecie sprzedało się 80 mln jego albumów.
źródło: materiały prasowe
Jean-Michel Jarre jest uważany za ojca chrzestnego muzyki elektronicznej. Chociaż grał już w latach 60., jego karierę rozpoczął album „Oxygene” z 1976 roku. Francuz należy do najbardziej popularnych zagranicznych artystów w Polsce. Jeden z jego wielkich koncertów odbył się w Stoczni Gdańskiej i został wydany jako „Live from Gdańsk” (2005). Na świecie sprzedało się 80 mln jego albumów.
Jean-Michel Jarre, Electronica 1: The Time machine  Sony Music, CD, 2015
źródło: materiały prasowe
Jean-Michel Jarre, Electronica 1: The Time machine Sony Music, CD, 2015

Jean-Michel Jarre opowiada Jackowi Cieślakowi o albumie z gwiazdorskimi duetami.

Rz: „Faust w literaturze i muzyce" – to był temat pana pracy magisterskiej. Patrząc na pana, rocznik 1948, jestem przekonany, że młodzieńczy wygląd oraz aktywność mogą łączyć się z jakimś cyrografem.

Jean-Michel Jarre: Przejrzał pan mnie na wskroś, teraz nie ma już sensu niczego ukrywać! Na początku kariery podpisałem cyrograf, ale pewnego dnia przyjdzie mi zapłacić za młodzieńczą wenę. A już serio: nowy album nie bez powodu nazywa się „The Time Machine". Konserwuje mnie muzyka.

Czy to prawda, że zaczął pan myśleć o płycie po spotkaniu z Davidem Lynchem?

Prawda. Album jest owocem pomysłu na moje spotkania z artystami, których cenię za to, że mając wpływ na rozwój muzyki elektronicznej, byli inspiracją również dla mnie. Wśród nich ważne miejsce zajmuje David Lynch – oprócz tego, że reżyseruje, jest muzykiem. Jeśli przypomnimy sobie jego filmy „Twin Peaks", „Zagubiona autostrada", zdamy sobie sprawę, że każdy z nich jest perfekcyjnym soundtrackiem. Nastrój jego thrillerów kreuje nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10277

Wydanie: 10277

Spis treści
Zamów abonament