Nie wystarczy oddać klucze, by uwolnić się od czynszu
Zwrot przedmiotu najmu to nie tylko fizyczne udostępnienie wynajmującemu dostępu do rzeczy, np. przez wydanie mu kluczy, ale przede wszystkim umożliwienie faktycznego dysponowania rzeczą.
Dorota Gajos-Kaniewska
Jeśli po wypowiedzeniu umowy najmu i upływie okresu wypowiedzenia najemca nadal korzysta z lokalu, dochodzi do faktycznego przedłużenia umowy. To zaś skutkuje koniecznością uiszczenia czynszu – przypomniał Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 8 stycznia 2015 r. (IX Ca 842/14).
Umowa zerwana, a najem trwa
Spółka jawna wynajęła lokal użytkowy od Tomasza Z. Umowa najmu została zawarta na czas nieokreślony, a lokal miał być wykorzystywany na prowadzenie działalności handlowej. Najemca miał opłacać czynsz w wysokości 5 tys. zł w terminie do 10. dnia każdego miesiąca, z góry, bez dodatkowego wezwania. 1 stycznia każdego roku czynsz miał być zmieniany o wskaźnik inflacji w roku poprzednim. Najemca zobowiązał się również ponosić wszelkie dodatkowe koszty związane z eksploatacją lokalu, takie jak koszty ogrzewania, zużycia wody, energii elektrycznej, odprowadzania ścieków i śmieci. Strony zastrzegły dla wszelkich zmian umowy formę pisemną pod rygorem nieważności.
Po dwóch miesiącach spółka wypowiedziała umowę najmu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa miała wygasnąć 31...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta