Łatwiejszy podpis elektroniczny, zmniejszone opłaty, nowe definicje
Niebawem zaczną obowiązywać nowe przepisy, które ułatwią przedsiębiorcom uzyskanie ochrony na używane logo lub designu produktu. Warto się już teraz przygotować do zmian.
1 grudnia 2015 r. zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (DzU z 2013 r. poz. 1410; dalej: ustawa p.w.p.). Zmiany w ustawie p.w.p. dotyczą większości praw własności przemysłowej, w tym patentów, praw z rejestracji wzorów przemysłowych (m.in. rejestracji międzynarodowych) oraz praw ochronnych na znaki towarowe.
Zwolnienie z opłaty
Nowe przepisy rozszerzają możliwość częściowego zwolnienia zgłaszającego z opłaty za zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP, do 80 proc. wartości opłaty, pod warunkiem wykazania braku możliwości zapłaty całkowitej kwoty wynikającej z cennika. Takie zwolnienie będzie można uzyskać również w przypadku ubiegania się o ochronę wzorów przemysłowych, a także znaków towarowych. Wcześniejsze przepisy przewidywały możliwość wprowadzenia ulgi do wartości nieprzekraczającej 70 proc. opłaty zgłoszeniowej, ale tylko w odniesieniu do wynalazków i wzorów użytkowych.
Nowe prawo wprowadza w art. 243 p.w.p. dłuższy okres na dokonanie czynności w prowadzonym postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP, który będzie miał zastosowanie wówczas, gdy zgłaszający lub właściciel znaku towarowego nie dotrzymał terminów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta