Jak pogodzić interes spółki i właściciela
Literalnie rozumiane polskie prawo nie usprawiedliwia działania na szkodę spółki nawet dla interesu holdingu lub dobra publicznego. Praktyka wymaga jednak niekiedy bardziej elastycznego podejścia – mówi Radosław L. Kwaśnicki, prawnik, członek rad nadzorczych.
Rz: Czy zarząd jest narzędziem realizowania woli głównego akcjonariusza spółki, czy też może i powinien się jej przeciwstawiać? Problem nasilił się ostatnio w kontekście spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.
Radosław l. Kwaśnicki: Odczytywane literalnie polskie prawo nakazuje menedżerom, by działali w interesie spółki, pod rygorem poważnych sankcji. Ustawodawca zakazuje im, niezależnie od pobudek, jakichkolwiek działań lub dopuszczania się zaniechań godzących w spółkę. Menedżerowie mają zatem powody się obawiać, że ich działania będą oceniane przez ten pryzmat.
Jak definiować interes spółki?
Termin „interes spółki" jest pewną fikcją prawną. Tak naprawdę chodzi o ochronę interesariuszy spółki, jak jej udziałowcy mniejszościowi, wierzyciele, pracownicy oraz – szeroko – otoczenie (CSR).
Inwestor kontrolujący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta