Likwidacja zakładu pracy nie pozbawia ciężarnej świadczeń
W razie upadłości pracodawcy i rozwiązania z tego powodu umowy z pracownicą w ciąży, dostanie ona zasiłek z ZUS do dnia porodu i po urodzeniu dziecka. Szef powinien przesłać w tym celu dokumenty do odpowiedniego oddziału.
Radosław Kaczmarek
– Pracownica jest w trzecim miesiącu ciąży. Musimy jej wypowiedzieć umowę z powodu ogłoszenia upadłości zakładu. Nie mamy możliwości zaoferowania jej innego stanowiska pracy. Z jakich świadczeń może skorzystać w związku z ciążą? – pyta czytelniczka.
W pewnych przypadkach zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy także wtedy, gdy urodzi dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, czyli po ustaniu zatrudnienia. W myśl art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159, dalej ustawa zasiłkowa) ma to miejsce, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wówczas pracownica będąca w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy wskutek ogłoszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta