Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bony na zasiedlenie słabo działają

23 października 2015 | Ekonomia
Monika Gładoch
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Monika Gładoch
Poprawa koniunktury w gospodarce  i demografia sprawiają, że maleje grupa młodych bezrobotnych
źródło: Rzeczpospolita
Poprawa koniunktury w gospodarce i demografia sprawiają, że maleje grupa młodych bezrobotnych

Pracodawcy i agencje zatrudnienia kuszą premiami i urzędowymi bonami relokacyjnymi, by ściągnąć ludzi tam, gdzie brakuje rąk do pracy.

Anita Błaszczak

Setki autokarów i busów dowożą pracowników do zakładów przemysłowych i centrów logistycznych na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Niekiedy nawet z odległości 80–90 kilometrów. Ale to już nie wystarcza.

– Rosnąca część rekrutacji w tamtym regionie nie jest już możliwa wyłącznie w oparciu o lokalne zasoby, tym bardziej że branże produkcyjna, motoryzacyjna czy FMCG mają coraz większe potrzeby – podkreśla Rafał Mróz, menedżer w agencji zatrudnienia Adecco Poland. Teraz na większą skalę próbuje ona ściągnąć pracowników z innych regionów kraju (zwłaszcza tych z wysokim bezrobociem), zachęcając ich do przeprowadzki.

Codzienny dowóz z odległości kilkuset kilometrów nie jest możliwy, więc oferta pracy połączona ze zmianą miejsca zamieszkania wydaje się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy wspierają je fundowane przez państwo bony na zasiedlenie (tzw. bony relokacyjne).

Gdzie te pieniądze

Od wiosny zeszłego roku bony na zasiedlenie są jednym z instrumentów, którymi rząd wspiera aktywizację młodych ludzi do 30. roku życia, gdyż to właśnie oni mogą liczyć na premię o wartości do 200 proc. średniego wynagrodzenia (czyli ponad 7,7 tys. zł), jeśli znajdą sobie pracę w innym mieście. Jak jednak wynika ze statystyk resortu pracy, młodzi Polacy na razie rzadko z nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10277

Wydanie: 10277

Spis treści
Zamów abonament