Jak obliczać ograniczenia niedostatecznej kapitalizacji
Niedokapitalizowana spółka nie rozpozna w kosztach uzyskania przychodów całości odsetek od pożyczek zapłaconych do podmiotów powiązanych, gdy jej zadłużenie przekroczy określony poziom.
Marta Ignasiak
doradca podatkowy w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
Do pożyczek wypłaconych w 2015 r. stosuje się nowe przepisy
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma kapitał zakładowy w wysokości 50 tys. złotych i nie posiada innych kapitałów. Jeszcze w 2014 r. spółka podpisała z większościowym udziałowcem dwie pożyczki na kwotę 50 tys. złotych każda. Pierwsza pożyczka została wypłacona w grudniu 2014, a druga dopiero w lutym 2015. Obecnie udziałowiec planuje udzielenie trzeciej pożyczki na taką samą kwotę. Nie zgłaszaliśmy do urzędu skarbowego woli zastosowania innej metody obliczania wysokości odsetek stanowiących koszty uzyskania przychodów. W jaki sposób wyliczyć wartość odsetek stanowiących koszty?
Gdy wspólnicy decydują się na udzielenie spółce pożyczek zamiast ją dokapitalizować, możemy mieć do czynienia z tzw. niedostateczną kapitalizacją, w ramach której wystąpi ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odsetek od pożyczek udzielonych przez wspólnika.
W opisanej sytuacji podatnik powinien zastosować regulacje art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (tzw. metoda standardowa według wartości zadłużenia) oraz przepisy przejściowe dotyczące pożyczek wypłacanych przed i po 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z tymi ostatnimi regulacjami w przypadku pożyczek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta