Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

12-miesięczne rozliczenia firmowe mają więcej wad niż korzyści

23 października 2015 | Dobra Firma | Katarzyna Michalak-Oleszczuk
Katarzyna Michalak-Oleszczuk
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Michalak-Oleszczuk

Zaletą długich okresów rozliczeniowych jest elastyczne planowanie pracy. Minusem są jednak koszty dla pracodawców, bo za odroczone skumulowane nadgodziny też trzeba załodze zapłacić.

Koniec roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom i planom. Wielu pracodawców zastanawia się nad wprowadzeniem w firmie od stycznia 12-miesięcznego rozliczenia czasu pracy. Czy warto je stosować? Zanim firma się na to zdecyduje, musi skrupulatnie przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania.

Dla kogo

12-miesięczny okres rozliczeniowy może wprowadzić każdy pracodawca. Pod warunkiem jednak że jest to uzasadnione „przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy". Tak stanowi art. 129 § 2 k.p. >patrz ramka.

Na rozwiązaniu tym skorzystają jednak głównie te zakłady, w których występuje zmienne zapotrzebowanie na pracowników i gdzie działalność intensyfikuje się sezonowo. Będą to m.in. firmy budowlane czy podmioty, których aktywność produkcyjna lub usługowa zależą od zróżnicowanego popytu na rynku lub systemu zamówień.

Na plus

Zaletą długich okresów rozliczeniowych jest elastyczne planowanie pracy. Pracodawca może zlecać pracownikom większą liczbę zadań do wykonania w wybranych miesiącach przy równoczesnym zaplanowaniu im mniejszej liczby dni roboczych w innym okresie. W ten sposób firmy dostosowują czas pracy załogi do zmiennego zapotrzebowania na nią bez konieczności kwalifikowania zwiększonego wymiaru czasu pracy jako nadgodzin....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10277

Wydanie: 10277

Spis treści
Zamów abonament