Ograniczenie nie dotyczy AC wliczonego w cenę dzierżawy
Jeśli podatnik ponosi wyłącznie ekonomiczny ciężar składek na ubezpieczenie opłacanych przez wydzierżawiającego, który wkalkulował je w wartość czynszu dzierżawy i opłaty serwisowej, to ma prawo do pełnych kosztów podatkowych.
Spółka jako dzierżawca zawiera z podmiotami krajowymi umowy dzierżawy pojazdów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wartość rynkowa pojazdów przewyższa równowartość kwoty 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia zawarcia umowy dzierżawy. Część umów stanowi, że to wydzierżawiający zobowiązani są do zawarcia umów ubezpieczenia OC, AC, NNW. Kwota ubezpieczenia uwzględniona jest wtedy w kwocie czynszu dzierżawy. W innych umowach dzierżawy nie ma o tym wzmianki, a miesięczna stawka ubezpieczenia jest wskazana (albo i nie) w załącznikach do tych umów.
Spółka zawiera z kontrahentami również umowy serwisowe dzierżawionych pojazdów. Część tych kontraktów także zawiera postanowienia, że wydzierżawiający zobowiązani są do zawarcia umów ubezpieczenia OC, AC, NNW. Kwota ubezpieczenia uwzględniona jest wtedy w kwocie opłaty serwisowej. Firma otrzymuje miesięczne zbiorcze faktury wraz załącznikami z tytułu umów dzierżawy i serwisowych, które wskazują wartość czynszu dzierżawy i opłaty serwisowej za poszczególne samochody. Nie ma też możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta