Premie dla zainteresowanych wykorzystaniem nowych technologii
Przedsiębiorca, który wykorzysta własne lub nabyte wyniki badań i dzięki temu zacznie wytwarzać nowe lub znacząco udoskonalone produkty, a jednocześnie do sfinansowania takiej operacji będzie się posiłkował kredytem bankowym, otrzyma dotację na jego częściową spłatę. Maksymalnie 6 mln zł.
„Kredyt na inwestycje technologiczne" to jedna z części (tzw. działanie) programu „Inteligentny rozwój". Przedsiębiorcy, którzy korzystali z unijnych środków w latach 2007–2013, w szczególności z instrumentu pod nazwą kredyt technologiczny, nie powinni mieć problemów z jego wykorzystaniem. Bazując bowiem na doświadczeniach z poprzedniej tzw. perspektywy finansowej, zdecydowano o dalszej realizacji tego instrumentu w latach 2014–2020, chociaż oczywiście przy nieco zmienionych kryteriach.
Reguły działania
Na czym polega istota tego narzędzia? Jest ono skierowane do mikro-, małych i średnich firm, które dysponują obiecującymi wynikami prac badawczo-rozwojowych. Przy tym mogą one być efektem ich własnego wysiłku i samodzielnie prowadzonych doświadczeń, jak i mogą być po prostu nabyte od innych instytucji, w tym jednostek naukowych i badawczych. Punktem wyjścia jest zatem dysponowanie nową technologią, która powinna pozwolić na produkcję nowych towarów lub świadczenie nowych usług (ewentualnie znacząco zmodyfikowanych). W celu wykorzystania tej technologii przedsiębiorca stoi przed koniecznością dokonania inwestycji. Powiedzmy, że musi rozbudować hale produkcyjne, kupić lub wytworzyć nowe środki trwałe (zainstalować nowe maszyny, linie produkcyjne itp.). Koszt inwestycji przekracza jego możliwości finansowe. W związku z tym ubiega się o kredyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta