Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady powoływania prokurenta w spółce jawnej

06 listopada 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Załącznik nr 5
źródło: Rzeczpospolita
Załącznik nr 5

Prokura jest specyficznym pełnomocnictwem. Jest udzielana wyłącznie przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (np. w kwestii prokury oddziałowej).

Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych >patrz przykład 1.

Przykład 1.

Pan Patryk jest ubezwłasnowolniony częściowo. Ma zatem ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Nie może być w konsekwencji prokurentem.

Do zbycia przedsiębiorstwa dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności >patrz przykład 2. Gdy do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, to pełnomocnictwo do jej dokonania też powinno być udzielone w tej samej postaci i pod tym samym rygorem.

Przykład 2.

Pan Ksawery jest prokurentem w sp.j. Spółka zamierza sprzedać nieruchomość w Płocku przy ul. Pomarańczowej 8 za 500 tys. zł. Samo udzielenie prokury nie wystarczy. Gdyby to pan Ksawery miał w imieniu sp.j. zbyć nieruchomość, to konieczne byłoby dodatkowe udzielenie mu pełnomocnictwa (w formie aktu notarialnego) do dokonania tej konkretnej czynności.

Prokura może być udzielona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10289

Wydanie: 10289

Spis treści
Zamów abonament