Lubuskie eksportuje produkty spożywcze, ale i części do aut
Region ze względu na sąsiedztwo z Niemcami, do których jako kraj eksportujemy najwięcej, ma warunki, by być eksportowym liderem.
Artur osiecki
Główne branże eksportowe województwa lubuskiego to: spożywcza, drzewna, meblowa, szklarska, przemysł lekki, a także przetwórstwo tworzyw sztucznych, metali, produkcja maszyn i urządzeń oraz branża budowlano-konstrukcyjna.
Najważniejszym partnerem handlowym regionu są Niemcy. Na tamtejszy rynek trafia prawie 70 proc. towarów i usług eksportowanych przez lubuskie przedsiębiorstwa. Kolejni odbiorcy to Włochy, Dania i Czechy.
– Władze województwa przywiązują istotną wagę do działalności lokalnych przedsiębiorców, eksporterów. Wspieramy nasze firmy, ale ostatecznie to od kreatywności przedsiębiorców, a także ich skłonności do podejmowania ryzyka zależy sukces eksportowy – mówiła Danuta Wesołowska-Wujaszek, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego (UMWL), podczas wręczania nagród w konkursie „Rzeczpospolitej" Regionalne Orły Eksportu w województwie lubuskim.
Zdaniem Leszka Urbana, kierownika Wydziału Przedsiębiorczości w UMWL województwo lubuskie ze względu na położenie geograficzne, w szczególności bliskość Niemiec, do których trafia gros polskiego eksportu, jest naturalnie predestynowane do bycia eksportowym liderem.
– Oczywiście eksporterów mocno wspieramy choćby przez projekt „Promocja gospodarcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta