Brak oznaczenia waluty w osnowie weksla
Brak określenia waluty, w której ma nastąpić zapłata oznaczonej sumy pieniężnej w samym poleceniu lub przyrzeczeniu zapłaty tej sumy, nie powoduje nieważności weksla w sytuacji, gdy nazwa tej waluty została zamieszczona poza osnową weksla w prawym górnym narożniku blankietu wekslowego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 kwietnia 2015 r., III CZP 11/15.
Sąd apelacyjny zwrócił się do Sądu Najwyższego z następującym pytaniem prawnym:
„Czy brak oznaczenia w dokumencie weksla nazwy waluty, w jakiej ma być płatna suma wekslowa, w bezwarunkowym poleceniu zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, powoduje nieważność weksla w świetle art. 1 pkt 2 w zw. z art. 2 i art. 101 pkt 2 w zw. z art. 102 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe (DzU nr 37, poz. 282 ze zm.; dalej: pr. weksl.), w sytuacji gdy nazwa tej waluty zamieszczona została poza osnową weksla jedynie w oznaczeniu sumy wekslowej w prawym górnym narożniku blankietu wekslowego?".
Pytanie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:
Sąd okręgowy zasądził od pozwanego J. L. na rzecz powoda D.B. nakazem zapłaty kwotę 250 000 PLN wraz z odsetkami ustawowymi oraz kosztami postępowania na podstawie weksla własnego załączonego do pozwu. Treść weksla, wręczonego przez pozwanego powodowi w związku z zawartą umową sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, brzmiała: „L., dnia 21 lutego 2013 r. Na 250 000 zł/dnia 28 lutego 2013 r. zapłacę bez protestu za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta