Jak wybrać eksperta ekonomicznego
Spory gospodarcze rozstrzygane są co do zasady i wysokości ewentualnego odszkodowania. Typową rolą eksperta ekonomicznego jest natomiast przygotowanie opinii na temat wysokości poniesionej szkody. Jego obowiązki mogą być zdefiniowane w różnym zakresie, w zależności od obowiązującego prawa i trybu postępowania.
W polskiej praktyce gospodarczej pojęcie biegłego odnosi się najczęściej do wyznaczanej przez sąd osoby posiadającej tzw. wiadomości specjalne z określonej dziedziny wiedzy. Eksperci angażowani przez strony sporu traktowani są jako ich doradcy. W innych jurysdykcjach oraz w przypadku trybunałów arbitrażowych biegli są zazwyczaj angażowani przez strony sporu, ale muszą być od nich niezależni, aby ich opinia była wiarygodna dla sędziów/arbitrów. Przyjmuje się więc, że za wyniki swoich prac odpowiadają przede wszystkim przed organami sądowniczymi, a nie ich mocodawcami (ang. overriding duty to the court/tribunal).
Jednak bez względu na to, czy ekspert opłacany jest bezpośrednio przez strony sporu, pośrednio, poprzez instytucję arbitrażową, czy też z krajowego budżetu przez sąd powszechny, jego zadaniem jest przygotowanie obiektywnego i przekonującego oszacowania szkody oraz złożenie w tym zakresie zeznań przed sądem lub trybunałem. Jak znaleźć takiego specjalistę? Stosowanie kilku poniższych zasad pozwoli przedsiębiorcy dokonać bardziej świadomego wyboru biegłego i dobrą z nim komunikację, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo pozytywnego, w wymiarze wartościowym, wyniku sporu.
Indywidualnie czy kolektywnie
* Biegły – jedna osoba czy zespół? W większości postępowań sądowych czy arbitrażowych określenie „biegły" lub „ekspert" ma w sobie dwa wymiary: w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta