Jak się bronić przed oszczerstwem
W przypadku wystąpienia zagrożenia czy naruszenia dobra osobistego spółki przysługują jej środki obrony. Może ona żądać zaniechania bezprawnego działania, złożenia odpowiedniego oświadczenia, zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, a nawet naprawienia szkody majątkowej.
Nie istnieje zamknięty katalog dóbr osobistych. W art. 23 Kodeksu cywilnego wskazany jest on przykładowo. Powołany artykuł i następny (art. 24 k.c.) ma zastosowanie także do osób prawnych. Poprzez odesłanie z art. 43 k.c. przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio. Do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi (a więc m.in. do spółek jawnych), którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.
Spółkom jawnym – podobnie jak pozostałym osobowym – przysługują środki obrony w przypadku wystąpienia zagrożenia czy naruszenia dobra osobistego spółki.
I tak, w myśl cytowanego przepisu: Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta