Jak bronić się przed cyberprzestępcami
Ryzyko cybernetyczne coraz częściej zagraża firmom, nie tylko dużym, ale także z sektora MŚP. W ślad za tymi zagrożeniami pojawiają się produkty ubezpieczeniowe, które zapewnią odszkodowanie w razie strat wyrządzonych przez hakerów.
– Zagrożeń atakiem hakerów nie da się wyeliminować, nawet stosując najostrzejsze procedury bezpieczeństwa – mówi Paulina Radgowska, broker z Marsh Polska. – Firmy muszą nieustannie szkolić swoich pracowników oraz stosować odpowiednie formy ochrony. Przeprowadzone przez Marsh badanie potwierdza, że dla 46 proc. ankietowanych najpoważniejsze zagrożenia wynikają z przestępczości zorganizowanej oraz działalności hakerów.
Ubezpieczenia cyberryzyka są produktem relatywnie nowym na polskim rynku – zostały wprowadzone w odpowiedzi na coraz częściej występujące w cyberprzestrzeni incydenty. Chodzi o to, aby wypełnić luki w ochronie w tradycyjnych polisach ubezpieczeniowych.
– Tego typu ryzyka kojarzone są często z atakiem hakerów na sieci lub systemy firmy – tłumaczy Adam Gmurczyk z AIGG. – Tymczasem katalog sytuacji, w efekcie których następuje wyciek lub utrata danych osobowych lub handlowych, jest dużo szerszy.
Szyte na miarę
Ubezpieczenie cyber to produkt dostosowany do potrzeb ubezpieczanej spółki, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć występujące w firmie ryzyka cybernetyczne.
– Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta