Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agresywne praktyki na rynku szybkich pożyczek

20 listopada 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

W przypadku opóźnienia w spłacie kredytu konsumenci byli zobowiązywani do spotkania 
z pożyczkodawcą pod groźbą kary umownej. Urząd antymonopolowy zakwestionował taką praktykę i nałożył 
na włocławskiego przedsiębiorcę karę finansową.

Michał Kołtuniak

Przedsiębiorca, któremu zarzucono naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, działał na rynku tzw. szybkich pożyczek. Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostało wszczęte w maju 2015 r. Urząd, po przeanalizowaniu wzorców umów stosowanych przez firmę, ustalił m.in., że w umowach o kredyt konsumencki przedsiębiorca zastrzegał sobie prawo do wystąpienia z żądaniem spotkania z kredytobiorcą, gdy doszło do opóźnienia w spłacie. W przypadku odmowy przewidziana była kara umowna.

Zdaniem UOKiK przedsiębiorcy udzielającemu pożyczki nie wolno nakładać na konsumentów obowiązków, które nie mają związku z prawidłowym wykonaniem umowy, oraz sankcji finansowych za ich niewykonanie. Poprzez groźbę użycia, niezgodnej z prawem, kary pieniężnej przedsiębiorca wywierał na klientów presję, która mogła ich doprowadzić do podjęcia decyzji, których nie podjęliby w normalnych okolicznościach. Takie działanie jest uznawane za niedozwoloną agresywną praktykę rynkową.

Uprzywilejowana pozycja

W ocenie urzędu firma stosowała agresywną praktykę rynkową, wykorzystując swoją uprzywilejowaną pozycję względem konsumentów. Polegało to na nakładaniu na nich obowiązku spotkania się z jej przedstawicielem w sytuacji opóźnienia w spłacie pożyczki pod rygorem obciążenia ich karą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10300

Wydanie: 10300

Spis treści
Zamów abonament