Dywersyfikacja oferty to wyzwanie dla Podlasia
Region znany z ekologicznej żywności wysyła za granicę już nie tylko ją. Oferuje też inne produkty.
Artur osiecki
Jak wskazał prof. Marek Proniewski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podczas wręczenia nagród w konkursie „Rzeczpospolitej" Regionalne Orły Eksportu, w województwie podlaskim produkcja żywności z tego regionu ma prawie 6,5-proc. udział w eksporcie żywności z Polski. Prof. Proniewski podkreślił, że z Podlasia eksportują już także inne branże, m.in. drzewno-meblarska, włókienniczo-odzieżowa, przetwórstwa rolno-spożywczego i produkcji tworzyw sztucznych.
– Choć najwięcej eksportujemy do Niemiec (udział zachodniego sąsiada w eksporcie z Podlaskiego wynosi niemal 23 proc.), to naturalnym kierunkiem naszego eksportu jest Wschód. Mam nadzieję, że sytuacja na najbliższych nam rynkach wschodnich wkrótce się ustabilizuje – mówił prof. Proniewski.
W 2013 r. do Rosji trafiało 11 proc. podlaskiego eksportu, na Białoruś – prawie 7,7 proc., a na Litwę i Łotwę odpowiednio 6,9 i 3,1 proc. Zdaniem prof. Proniewskiego Podlaskie ma szansę stać się zagłębiem produkcji wyrobów regionalnych, nie tylko na potrzeby lokalnej turystyki, lecz także na rynki innych państw Unii Europejskiej.
– Podlaskie produkty słyną z wysokiej jakości – podkreśla profesor. Jego zdaniem eksport z naszego kraju w znacznym stopniu kształtowany jest przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego, ale Podlaskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta