Żadne miasto nie jest bezpieczne
- W relacjach z Niemcami obie strony powinny unikać uogólnień – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi wiceszef MSZ Konrad Szymański
Rzeczpospolita: Polityka zagraniczna w exposé premier Beaty Szydło zabrała tylko 1,5 minuty? Dlaczego tak mało było w exposé na temat Polski w Unii Europejskiej i niemal nic o relacjach Polski z Rosją, Niemcami czy kryzysie na Ukrainie?
Konrad Szymański, wiceszef MSZ, minister ds. europejskich: Całe to exposé było zanurzone w kontekście europejskiej solidarności i współpracy. Od tego się zaczynało i tym się kończyło. Premier Beata Szydło wskazała zagadnienia w obszarze bezpieczeństwa twardego w kontekście strategicznej adaptacji NATO. Wspomniała też o międzynarodowym aspekcie bezpieczeństwa energetycznego. Co ważniejsze, zgodnie z ustawowymi terminami, ale możliwie jak najszybciej, w ciągu paru tygodni minister spraw zagranicznych przedstawi szczegółowe założenia polskiej polityki zagranicznej. Uznaliśmy, że to lepszy moment na rzetelną debatę. Inaczej exposé trwałoby trzy godziny. Tego chcieliśmy uniknąć.
Czy wycofuje się pan ze swojej wypowiedzi: „Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji imigrantów"? Polska nie powinna przyjmować ustalonej liczby 7 tys. uchodźców?
Najróżniejsze interpretacje tych słów, często obciążone złą wolą, nauczyły mnie, by wyrażać się mniej lakonicznie. Wśród bardziej absurdalnych wykładni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta