Członka zarządu można zatrudnić jak pracownika
Umowa o pracę zapewnia wspólnikowi będącemu zarazem członkiem zarządu stałe i niezależne od wyników finansowych spółki źródło dochodu oraz osłonę socjalną.
W spółkach kapitałowych (tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej) zarząd jest obligatoryjnym organem, który składa się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników (akcjonariuszy) lub spoza ich grona. Powołanie do zarządu oznacza jedynie powstanie stosunku organizacyjnego pomiędzy spółką a członkiem zarządu upoważniającego do pełnienia funkcji.
Pełnienie funkcji członka zarządu może się opierać wyłącznie na wspomnianym stosunku organizacyjnym powstałym w drodze powołania danej osoby do zarządu (przy czym nie jest to powołanie w rozumieniu art. 2 w zw. z art. 68–72 kodeksu pracy). Możliwe jest nawiązanie również dodatkowego stosunku obligacyjnego pomiędzy spółką a członkiem zarządu w postaci umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, np. umowy o świadczenie usług, umowy o zarządzanie, kontraktu menedżerskiego. Na możliwość taką wskazują wprost przepisy kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którymi odwołanie członka zarządu nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu (art. 203 § 1 oraz 370 § 1 k.s.h.).
Niezbędne warunki
Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość zatrudnienia członków zarządu w ramach stosunku pracy, nie wskazuje jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta