Brak pensji za pomoc w prowadzeniu firmy nie zwalnia ze składek
Nawet gdy przedsiębiorca nie wypłaca żadnego wynagrodzenia członkowi rodziny, który współpracuje przy jego biznesie, to i tak musi za niego płacić składki na ZUS. Nie może przy tym korzystać z preferencyjnych zasad ich naliczania.
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej ustawa o sus) określa pewien krąg osób z rodziny jako tzw. osoby współpracujące. Właśnie uznanie za takie osoby bądź nieuznanie powoduje bezpośrednie skutki w obowiązkach ubezpieczeniowych wobec ZUS.
Swoboda zatrudnienia
To pracodawca decyduje o doborze pracowników. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 15 stycznia 2015 r. (III AUa 634/14) podkreślił, że w przepisach nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia osób bliskich w stosunku pracy. Zaznaczył jednak przy tym, że nie wyklucza to kompetencji ZUS do weryfikowania tytułu ubezpieczenia społecznego, zwłaszcza gdy ustalenie to dotyczy osoby bliskiej.
Natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 7 lutego 2011 r. (SPS-023-20396/11) wskazało, że w indywidualnej sprawie rozstrzygnięcie, czy i w jakim okresie dana osoba podlega ubezpieczeniom jako współpracująca, powinno opierać się na analizie i ocenie całości materiału dowodowego zebranego w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego lub kontrolnego ZUS.
Pojęciowy galimatias
Definicję osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność podaje art. 8 ust. 11 ustawy o sus. Będą to:
- małżonek,
- dzieci własne, drugiego małżonka, przysposobione,
- rodzice, macocha, ojczym, osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta