Wspólny samochód też można amortyzować
Gdy składnik majątku jest współwłasnością, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego przedmiotu. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do wspólności majątkowej małżonków.
Marcin Szymankiewicz
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. W lutym br. kupiłem na potrzeby prowadzonej działalności samochód osobowy. Ponieważ jestem we wspólności ustawowej z żoną, nabyty samochód wszedł do naszego majątku wspólnego. Jak powinienem ustalić wartość początkową nabytego pojazdu – środka trwałego? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, a więc stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, m.in. środki transportu – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Podatnik może zatem zaliczyć do środków trwałych składniki majątku, których jest właścicielem lub współwłaścicielem, w tym wchodzące w skład majątku wspólnego małżonków. Jeżeli natomiast samochód byłby wyłączną własnością małżonka podatnika (należałby do jego majątku odrębnego), np. z uwagi na:
- jego nabycie przed zawarciem związku małżeńskiego (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 maja 2010 r., ILPB1/415-133/10-4/KŁ), czy też
- rozdzielność majątkową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta