Najem: spore zyski i spore ryzyko
Bez względu na to, czy umowa najmu mieszkania jest w zwykłej formie, czy chodzi o najem okazjonalny, przepisy pozwalają, aby najemca nawet przez pięć miesięcy mieszkał za darmo.
Rz: Co zrobić, aby osoba, której wynajmujemy lokal, i która przestała za niego płacić, wyprowadziła się i uregulowała należności?
Marcin Walczyński, radca prawny: Wyprowadzenie z lokalu najemcy zawsze dzieli się na dwa zasadnicze etapy: pierwszy to doprowadzenie do rozwiązania umowy najmu, a drugi – fizyczna wyprowadzka.
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę? Czy trudniej to zrobić w przypadku umowy o najem mieszkania czy umowy o najem biura?
Niezależnie od tego, czy rozwiązujemy umowę z firmą, czy z najemcą mieszkania, musimy zadbać o to, aby oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało sporządzone na piśmie i żeby pozostał ślad jego skutecznego doręczenia najemcy.
W obu przypadkach formalności będą zasadniczo te same. Różnica dotyczy natomiast czasu potrzebnego do tego, aby umowa najmu mogła zostać rozwiązana. Z firmą można rozwiązać umowę, jeśli zalega z dwoma czynszami.
Najemca mieszkania musi zalegać przynajmniej z trzema. Zarówno przy umowie najmu mieszkania, jak i biura, przed wypowiedzeniem umowy najemcy należy dać dodatkowy jeden miesiąc na zapłatę. Jeśli to nie zadziała, firmie można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, a najemcy mieszkania z terminem miesięcznym, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta