Kiedy pracownicy fiskusa muszą wyjść z firmy
Kontrola powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w dniu wskazanym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia.
W praktyce termin zakończenia kontroli wskazany w upoważnieniu do jej przeprowadzenia może być wielokrotnie przedłużany, przy czym organ ma obowiązek zawiadomienia na piśmie kontrolowanego o każdym przypadku niezakończenia kontroli w terminie wskazanym w upoważnieniu. Musi wtedy podać przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wskazać nowy termin jej zakończenia (art. 284 § 1 i 2 o.p.).
Ustawowy limit dni
Niezależnie od tego organ prowadzący kontrolę podatkową przedsiębiorcy musi przestrzegać terminów na prowadzenie kontroli wynikających z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Limit czasu przewidziany dla wszystkich kontroli organu u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym określa art. 83 u.s.d.g >patrz tabela nr 4.
Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 sierpnia 2012 r., II FSK 75/11): „czas ten odnosi do wszystkich kontroli danego organu kontroli (...) czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli odnosić należy do kontroli tego samego organu kontroli, a nie w ogóle wszystkich organów kontroli. Wynika to wprost z treści omawianego przepisu (...)".
Bez ograniczenia
Jednocześnie u.s.d.g....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta