Jak przeprowadzana jest kontrola podatkowa przedsiębiorcy
Kontrola w firmie jest w dużym stopniu sformalizowana. Dlatego warto znać zasady dotyczące jej inicjowania, czasu trwania i środków, z których podatnik może skorzystać w razie naruszenia przez organ regulacji w tym zakresie.
W poprzednim artykule inicjującym cykl „Kontrola w firmie", który ukazał się 22 lutego 2016 r., omówiliśmy główne rodzaje postępowania administracyjnego, których przedmiotem jest sprawdzenie wywiązywania się przez podmioty z nałożonych na nie obowiązków podatkowych. Wyjaśniliśmy, czym charakteryzują się kontrola podatkowa, postępowanie kontrolne oraz czynności sprawdzające (w tym tzw. kontrole krzyżowe), wskazaliśmy na odmienny cel każdego z tych postępowań, organy właściwe do ich prowadzenia, oraz zarysowaliśmy pokrótce przebieg każdego z nich.
Mając na uwadze duży stopień sformalizowania kontroli podatkowej oraz postępowania kontrolnego, w niniejszym artykule przybliżymy kwestię wszczynania ww. postępowań, czasu ich trwania oraz wskażemy środki, jakie przysługują kontrolowanemu w przypadku naruszenia regulacji w tym zakresie.
Zawiadomienie
Kontrolę podatkową regulują przepisy działu VI ustawy – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.), zgodnie natomiast z art. 282b o.p. organy podatkowe, z pewnymi wyjątkami, zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Oznacza to, że w większości przypadków jeszcze przed formalnym wszczęciem kontroli podatkowej podmiot, który ma zostać poddany kontroli, zostanie o tym zawiadomiony na piśmie. Wyjątek stanowi kontrola podatkowa przeprowadzana przez organy skarbowe w toku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta