W jaki sposób ujmować koszty pośrednie na przełomie lat
Niewystawienie w danym roku faktury za zrealizowaną w tym czasie usługę lub dostawę nie wyklucza możliwości ujęcia wartości świadczenia w rozliczeniu CIT za ten okres. Firmy często popełniają błąd i robią to dopiero pod datą faktury.
Okres zamykania ksiąg rachunkowych oraz kalkulowania podatku dochodowego od osób prawnych w związku z końcem roku bilansowego może przysparzać podatnikom wielu problemów. Jednym z zagadnień budzących wiele wątpliwości jest bilansowe oraz podatkowe ujęcie kosztów pośrednich na przełomie lat.
W niniejszym artykule postaramy się omówić przypadki, które w naszej ocenie są źródłem wątpliwości najczęściej występujących w praktyce.
Rozliczenia międzyokresowe czynne
Jednym z podstawowych sposobów księgowego ujęcia kosztów w czasie są rozliczenia międzyokresowe czynne. Kategoria ta odnosi się do poniesionych wydatków, które będą kosztami działalności operacyjnej lub finansowej dopiero w przyszłych okresach sprawozdawczych, w związku z tym, że w tych właśnie okresach świadczenia te zostaną wykonane lub będą z nich czerpane korzyści. Konieczność ujmowania kosztów w odpowiadającym im okresach sprawozdawczych dla celów księgowych wynika wprost z zasady współmierności, która nakłada na przedsiębiorstwo obowiązek ujmowania kosztów w okresach, których dotyczą. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta