Kiedy VAT staje się kosztem
Podatek od towarów i usług co do zasady jest neutralny dla rozliczeń CIT. Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od tej zasady związane z brakiem prawa do odliczenia lub ponoszeniem przez przedsiębiorcę jego faktycznego ciężaru.
Podatek od towarów i usług co do zasady nie stanowi ani kosztu, ani przychodu podatkowego. Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od należnego, a różnica podlega wpłacie lub zwrotowi z urzędu skarbowego, pozostając bez wpływu na dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W art. 16 pkt 46 ustawy o CIT podatek od towarów i usług literalnie został wykluczony z katalogu wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od tej zasady związane z brakiem prawa do odliczenia lub ponoszeniem przez podatnika faktycznego ciężaru tego podatku.
W niniejszym artykule omówimy szerzej poszczególne przypadki, kiedy VAT, który jest co do zasady neutralny dla rozliczeń CIT, będzie mógł stać się kosztem uzyskania przychodów (a w przypadku gdy powiększy on wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, będzie rozliczony poprzez odpisy amortyzacyjne, a nie jednorazowo).
Zwolnienie przedmiotowe lub podmiotowe
Pierwsza z możliwości ujęcia VAT w kosztach uzyskania przychodów odnosi się do przypadku nabycia towarów i usług w celu wytworzenia lub odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT. Będzie to zatem dotyczyć np. przedsiębiorców świadczących określone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta