Korektę rozlicza się na bieżąco
Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy w większości przypadków nie są już zobowiązani do wstecznego ujmowania faktur korygujących.
Od nowego roku weszły w życie zmiany dotyczące zasad ujmowania korekt przychodów i kosztów podatkowych. Znowelizowane przepisy regulują wprost sposób ujmowania korekt.
Dotychczas kwestia faktur korygujących nie była jednoznacznie uregulowana w ustawie o CIT, co z kolei przyczyniało się do tego, że możliwa była dwojaka interpretacja obowiązujących przepisów. W przypadku korekty przychodów podatkowych z jednej strony można twierdzić, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli nie ma tutaj konieczności korygowania poprzednich okresów. Jednak z drugiej strony przepisy ustawy jako moment uzyskania przychodów wskazują dzień dokonania czynności, czyli dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi.
Restrykcyjne podejście fiskusa
Niestety, organy podatkowe częściej skłaniały się ku podejściu bardziej restrykcyjnemu. Fakturę korygującą należało zatem ująć w okresie, w którym poniesiony został koszt lub uzyskany przychód związany z pierwotną fakturą. Takie stanowisko zostało potwierdzone między innymi w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 6 marca 2015 r. (IBPBI/1/ 415-1495/14/ŚS).
W przypadku wystawienia przez podatnika faktury korygującej przychody ubiegłych okresów organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta